Inny chłopiec

Inny chłopiec

Czy dorośli mogą wyciągnąć jakieś wnioski z książek dla dzieci? Jak najbardziej! Wystarczy tylko je w odpowiedni sposób przemyśleć, doszukać się drugiego dnia i można być pewnym tego, że w końcu ktoś domyśli się odpowiednich wniosków. Tak, bajki dla dzieci, a dokładnie to opowiadania niosą pewne przekazy, które dorośli powinni sobie w jakiś sposób przypomnieć. Uczymy czegoś naszego maluchy, żeby np. być dobrym wobec innych osób, ale czy sami tacy na co dzień jesteśmy? O tym opowiada właśnie książka pt.”Cudowna książka. Wszystkie cudowne historie” R.J.Palacio (https://www.taniaksiazka.pl/cudowna-ksiazka-wszystkie-cudowne-historie-raquel-jaramillo-p-1434035.html).

Zbiór opowiadań

Wiele osób tą książkę może kojarzyć z zupełnie inną powieścią, jaką można znaleźć na rynku. Jest to historia, którą napisała R.J.Palacio, a nosi ona mianowicie tytuł “Cudowny chłopak”. Jest to opowieść o dziecku, które było zmuszone do tego, aby walczyć z przeciwnościami losu. “Cudowna książka. Wszystkie cudowne historie” to książka, gdzie znaleźć można trzy opowiadania o tym cudownym chłopcu, który miał małe, ale za to bardzo mężne serce i nie chciał pokazać innym, jak pewne rzeczy go bolą. Wręcz przeciwnie – on nie chciał się poddać, aby móc zmieniać innych. Móc walczyć ze stereotypowymi uprzedzeniami. Bohaterowie występujący na łamach tej książki są fikcyjni. Aczkolwiek należy zdawać sobie sprawę z tego, że wśród nas są osoby, które na co dzień żyją z takim schorzeniem, jak główny bohater.

Wada genetyczna

W swoim domu August – Auggie – Pullman jest normalnym chłopcem. Ma kochających rodziców i siostrę, która zrobiłaby dla niego wszystko. Tylko, że chłopiec jak na razie otoczony był tylko nimi. Nie miał żadnych bliższych i dalszych znajomych. Wszystko przez wadę genetyczną, która sprawiła, że jego twarz jest strasznie zdeformowana. Do 10 roku życia August przeszedł wiele operacji (prawie 30), które miały na celu poprawę jego wyglądu. Pewnego dnia rodzice mówią chłopcu, że będzie chodził do normalnej szkoły. Auggie jest przerażony tą wizją, bo doskonale zdaje sobie sprawę z tego, jak ludzie reagują na jego widok. I wcale się nie myli. Jego koledzy od pierwszego dnia dają mu odczuć, że jest inny. Nie akceptują jego wyglądu. Tylko, że August nie chce się poddać. Chce z nimi walczyć i pokazać, że nie powinno oceniać się człowieka po wyglądzie. Czy my sami dorośli o tym pamiętamy? Czy tego uczymy właśnie nasze dzieci? Warto to przemyśleć. R.J.Palacio napisała tą książkę z myślą o dzieciach w wieku bohatera, ale również wielu dorosłych może wynieść z tego mądre nauki.

Książka zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com